GRM1555C1H100JA01D 10pF 50V Multilayer Ceramic Capacitor
CHUANGXINDA ELECTRONICS-TECH CO., LIMITED
Contact Now
Brand Name : Murata Electronics
Model Number : GRM1555C1H100JA01D
Certification : Lead free / RoHS Compliant
MOQ : 1 pcs
Payment Terms : T/T, Western Union, Paypal, Trade Assurance, Credit Card
Supply Ability : 50,000,000 pcs
Delivery Time : 3-5 Day
Packaging Details : International Standard Packaging
Category : Ceramic Capacitor
Condition : Original 100%,Brand New and Original,New
Capacitance : 10 pF
Voltage Rating DC : 50 VDC
Tolerance : 5 %
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Package / Case : 0402 (1005 metric)
Service : BOM Kitting
Lead time : In Stock,contact us
Contact Now
GRM1555C1H100JA01D 10pF 50V Multilayer Ceramic Capacitor 0402
Product Attribute Attribute Value
Murata
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Cut Tape
MouseReel
Reel
Standard
10 pF
50 VDC
C0G (NP0)
5 %
0402
0.5 mm
- 55 C
+ 125 C
General Type MLCCs
SMD/SMT
GRM
Length: 1 mm
Type: Chip Multilayer Ceramic Capacitor for General Purpose
Width: 0.5 mm
Brand: Murata Electronics
Class: Class 1
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 10000
Subcategory: Capacitors
Unit Weight: 0.001023 oz
Murata Electronics GRM General Purpose Ceramic Capacitors
Murata GRM General Purpose Ceramic Capacitors are high dielectric constant type capacitors, in a smaller size with a higher capacitance value. The GRM ceramic capacitors are available in C0G temperature coefficients and offer no polarity. These capacitors have a higher resistance of solder-leaching due to the Ni-barrier termination (applicable for reflow-soldering and flow-soldering). The GRM capacitors offer high capacitance and high operating voltage levels (up to 3.15kV). Murata GRM General Purpose Ceramic Capacitors are ideal for use on diode-snubber circuits for switching power supplies and as a primary-secondary coupling for DC-DC converters.
FEATURES
  • Achieves large-capacity and small size in a multilayer structure
  • Sn plating is applied to the external electrodes with excellent solderability
  • High reliability with no polarity
  • 10pF to 330μF capacitance range
  • 5VDC to 3150VDC voltage range
  • 0.25mm x 0.125mm to 5.7mm x 5mm dimensions
APPLICATIONS
  • On line filters and ringer detectors for
    • Telephones
    • Facsimiles
    • Modems
  • Diode-snubber circuits for switching power supplies
  • DC-DC converters
Product Tags:
GRM1555C1H100JA01D
50V Multilayer Ceramic Capacitor
10pF smd chip capacitor
Quality GRM1555C1H100JA01D 10pF 50V Multilayer Ceramic Capacitor for sale
GRM1555C1H100JA01D 10pF 50V Multilayer Ceramic Capacitor Images